Zdravý životní styl u psychóz

 

Psychózy a tělesné nemoci

Lidé, kteří onemocněli psychózou, se často potýkají s různými tělesnými nemocemi. Nejčastěji je to obezita, cukrovka a nemoci oběhového systému. Příčin je celá řada. Úzkost a napětí vedou k přejídání, někdy i nadměrné konzumaci alkoholu. Kvůli zhoršené motivaci se člověk nepřinutí cvičit. Na poruchu pozornosti a soustředění někdy „zabírá“ kouření nikotinových cigaret. Problémem je i zvýšená chuť k jídlu jako vedlejší účinek některých antipsychotik.

První radou, kterou lékař poskytuje nemocným s obezitou, cukrovkou či nemocemi oběhového systému, je „žijte zdravě“. A protože rčení „v zdravém těle zdravý duch“ platí u psychóz dvojnásob, je důležité zdravý životní styl pěstovat. Jak na to?

 

Jak začít se zdravým životním stylem

I když člověk má chuť zhubnout a těší se, že na sobě bude jak se říká pracovat, někdy je docela těžké začít a vytrvat. A protože  ve dvou se to lépe táhne a ve skupině ještě lépe, vznikl pro nemocné s psychotickým onemocněním skupinový Program pro dobré zdraví. Jedná se o edukační program, který vedou vyškolené instruktorky, zdravotní sestry. Program probíhá ve skupinách 6-8 účastníků, po dobu 4 měsíců. Každý účastník dostane tištěné materiály a pracovní sešity. Instruktorky pomohou ušít na míru plán redukce hmotnosti každému účastníkovi. Součástí programu je pravidelné vážení a měření krevního tlaku a pulsu.Naučíte se, jak se správně stravovat a pohybovat, jak hubnout zdravě. Instruktorky vás také upozorní na nevhodné způsoby hubnutí a vysvětlí vám, proč je velkým rizikem vysadit si léky proti psychóze. Zjistíte, že ostatní účastníci řeší velmi podobné problémy jako vy a společně najdete řešení a vzájemnou podporu. Program má v České republice pětiletou tradici a v současné době probíhá v mnoha centrech na území celé republiky. Do srpna 2010 se jej zúčastnilo 1534 pacientů. 85% pacientů hubne nebo nepřibývá na váze po dobu sledování 8-16 týdnů. Více se o programu dozvíte na www.ppdz.cz. Vyhledejte, kde je vaše nejbližší centrum Programu pro dobré zdraví a přihlašte se do něj.

 

Jak zdravý životní styl udržet

Jednoduchá rada zní: jezte pravidelně 5x denně malé porce, alespoň 30 minut denně rychle choďte,,nepijte slazené nápoje ani alkohol a neužívejte drogy. Pokud se přesto potýkáte s nadváhou či byste se rádi dozvěděli více o zdravém životním stylu při psychotickém onemocnění, přečtěte si Kuchařku pro nemocné psychózou (autoři Lucie Bankovská Motlová, Eva Kitzlerová, Pavel Suchánek a Hana Mudrová, vydává Psychiatrické centrum Praha, 2011). Najdete v ní nejen jídelníčky a recepty na zdravá jídla na celý měsíc, ale i postupy, jak překonat překážky na cestě ke zdravému životnímu stylu. S naší kuchařkou se pro vás vaření stane každodenní radostí i způsobem, jak trénovat mozek a zlepšit si psychickou kondici. Recepty jsou vybrány tak, aby podle nich uvařil i úplný začátečník a doplňuje je i řada fotografií. Dozvíte se, proč jsou některé tělesné neduhy, jako je obezita a s ní spjatá rizika v podobě cukrovky a nemocí srdce a cév u lidí s psychotickým onemocněním častější. Naučíte se, jak pomocí vyvážené stravy těmto nemocem předcházet a zároveň zvyšovat psychickou odolnost. V kuchařce najdete i řadu kulinářských zajímavostí a užitečných rad. Kuchařku si můžete objednávat písemně, telefonicky, faxem či emailem na adrese Psychiatrické centrum Praha, Ústavní 91,181 03 Praha 8, Bohnice, telefon: 266 003 121, fax: 266 003 120 nebo na emailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Více se dozvíte na webových stránkách www.pcp.lf3.cuni.cz.